LV Latviski

Kurls un mēms, bet rēķinus ved. (LFK 1001, 493)






Programme

Download programme PDF here




June 17, 2024

Venue: National Library of Latvia // Mūkusalas iela 3, Riga



Registration

June 17 / 12:00–16:00 / Atrium of the National Library of Latvia // Mūkusalas iela 3, Riga


Walking tour to Riga Old Town

June 17 / 12:30–14:30

Meeting at the entrance of the National Library of Latvia before the tour


Congress opening ceremony

June 17 / 16:00–17:20 / Ziedonis Hall, National Library of Latvia

Chair: Toms Ķencis


Silvija Reinberga (Parliamentary Secretary of the Ministry of Education and Science of the Republic of Latvia)

Gundars Bērziņš (Rector of the University of Latvia)

Sadhana Naithani (President of the International Society for Folk Narrative Research)


Keynote lecture I


Rita Grīnvalde (Archives of Latvian Folklore, Institute of Literature, Folklore and Art, University of Latvia)

Archives of Latvian Folklore in the Changing World



Congress opening dinner

June 17 / 17:30–19:30

Latvian Railway History Museum // Uzvaras bulvāris 2A, Riga



June 18, 2024

Venue: University of Latvia Academic Centre, House of Nature // Jelgavas iela 1, Riga


Registration

June 18 / 08:00–09:00 / Lobby of the House of Nature

Morning session


Keynote lecture II

June 18 / 9:00–10:00 / Room: 106 (Magnum)

Chair: Toms Ķencis


Veronica Strang (School of Anthropology and Museum Ethnography, Oxford University)

Serpent Tales: Water Beings and Transformational Narratives in Contemporary Environmental Activism



Coffee break

June 18 / 10:00–10:30 / Room: 107 (Sinistrum)


Session I * Subtopic III: Oral vs Online

June 18 / 10:30–12:40 / Room: 108 (Dextrum I)

Chair: Georgios Kouzas


10:30–10:50. Risto Järv (Estonian Literary Museum)

Folktales on the Folklore Archive’s Social Media Channels

10:50–11:10. Aphrodite-Lidia Nounanaki & Rea Kakampoura (National and Kapodistrian University of Athens)

Storytime: When Personal Experience Narratives Become a TikTok Trend

11:10–11:30. Nicolas Le Bigre (University of Aberdeen)

"Who’s still listening in 2023?": YouTube Comments as Folk Narrative Practice

11:30–11:40. Break

11:40–12:00. Akemi Kaneshiro-Hauptmann (Toyama Prefectural University)

Fairy Tale Preservation: Consideration with a Focus on the Voice of Etsuko Ichihara

12:00–12:20. Tsering Samdrup (University of Leeds)

Preservation or Eradication? Exploring the Dynamics of Tibetan Proverbial Competitions on Live-streaming Platforms in China

12:20–12:40. Síle de Cléir (University of Limerick)

Saints and Wonders: Narratives of Virtuous Women in Oral, Print and Digital Formats



Session II * Subtopic V: Changing Environment

June 18 / 10:30–12:20 / Room: 109 (Dextrum II)

Chair: David Hopkin


10:30–10:50. Toni Saarinen (University of Helsinki)

Changes in Climate and Counterknowledge: Challenging Epistemic Authorities with Anti-Apocalyptic Dissent

10:50–11:10. Kristinn Schram (University of Iceland)

Out of the Blue: Human and Non-Human Entanglements in the North Atlantic

11:10–11:30. Mariann Domokos (HUN-REN RCH, Hungarian Research Network, Research Centre for the Humanities, Institute of Ethnology)

Different Contexts, Changing Narratives. Hungarian Cheap Print Versions of the Grimm Tales in the 19th Century

11:30–11:40. Break

11:40–12:00. Juris Urtāns (Latvian Academy of Culture)

Folklore of the Hillforts of Latgale. The Search for the Departed

12:00–12:20. Rūta Muktupāvela & Ieva Vītola (Latvian Academy of Culture)

Historical, Symbolic and Scenic Aspects of Latvian Hillforts in Folk Narratives: From Legends to Modern Stories



Session III * Subtopic IV: Narratives of Crisis

June 18 / 10:30–12:40 / Room: 334

Chair: Dani Schrire


10:30–10:50. Renata Jambrešić Kirin (Institute of Ethnology and Folklore Research, Zagreb)

The New Life of the Lyric-Epic Genre in a Feminist Poetics

10:50–11:10. Arbnora Dushi (Institute of Albanology, Pristina)

‘She helps those who trust her’: Women's Personal Narratives on Their Crisis and Changes

11:10–11:30. Saša Babič (ZRC SAZU)

Time is Money, Money is the Ruler of the World: Time in Slovenian Paremiological Units

11:30–11:40. Break

11:40–12:00. Rok Mrvič (ZRC SAZU, Institute of Slovenian Ethnology)

The Ever-Changing Weight of the Word: Slovenian Verbal Bonds from the Mid-20th Century to Today

12:00–12:20. Siria Kohonen (University of Helsinki)

Interpreting Change of Behaviour: Finno-Karelian Ritual Specialists Raising Their "Luonto"

12:20–12:40. Krisztina Frauhammer (Ferenc Gál University)

Ask for a Prayer: Crises and Changes in the Guest Books of Catholic Shrines in Hungary



Session IV * Committee Sessions: BNN

June 18 / 10:30–12:40 / Room: 217

Chair: Kristel Kivari


10:30–10:50. Ülo Valk (University of Tartu)

Pushing the Limits of the (In)Credible: Personal Experience Stories of the Uncanny in Vernacular Hinduism

10:50–11:10. Margaret Lyngdoh (University of Tartu)

Reasoning Magic: Interpretive Positionalities Toward Myntor Tradition among Khasi and Karbi

11:10–11:30. Lina Būgienė (Institute of Lithuanian Literature and Folklore)

Different Ways of Dealing with the Uncanny in Life Stories: Fieldwork Materials from the Lithuanian Countryside

11:30–11:40. Break

11:40–12:00. Alina Oprelianska (University of Tartu)

Explaining Sleep Paralysis through the Encounter with a Household Spirit Khatnyk in Ukrainian Folklore

12:00–12:20. Lodewyk Barkhuizen (University of Tartu)

Happily Possessed: The Relationship between Spirit Possession and Knowledge Production in South African ‘Traditional’ Healing Practices

12:20–12:40. Kari Korolainen (University of Eastern Finland)

Sketching Uncanny Borders: Arts-Based Research on Uncertainty in the Belief Narratives of Borders



Lunch

June 18 / 12:30–13:40 / Room: 107 (Sinistrum)


Afternoon sessions


Session V * Subtopic II: Digital Approaches

June 18 / 13:40–15:30 / Room: 108 (Dextrum I)

Chair: Kati Kallio


13:40–14:00. Sandis Laime (Institute of Literature, Folklore and Art, University of Latvia)

Latvian Witchcraft Legend Corpus

14:00–14:20. Terry Gunnell & Trausti Dagsson (University of Iceland)

Folk Legends of the North Atlantic Islands on Line

14:20–14:40. Kyrre Kverndokk (University of Bergen)

SAMLA – Norwegian Tradition Archives Online: Some of the Challenges and Possibilities in Constructing a Trans-Institutional Online Folklore Archive

14:40–14:50. Break

14:50–15:10. Angun Sønnesyn Olsen (University of Bergen)

The Hannaas Collection – Opportunities and Challenges in Digitizing a Norwegian Folklore Collection

15:10–15:30. Kathleen Ragan (Independent scholar)

A Novel, Digital Approach to the Study of the Oral, Literate, and Computer-Mediated Narrative



Session VI * Subtopic V: Changing Environment

June 18 / 13:40–15:30 / Room: 109 (Dextrum II)

Chair: Kristinn Schram


13:40–14:00. Martha Norkunas (Middle Tennessee State University)

Re-imagining Earth: Stories of How the World Should Be

14:00–14:20. Niina Hämäläinen (Kalevala Society)

Finnish Periodical Mehiläinen and Readers’ Letters as a Narrative Act

14:20–14:40. Kitija Balcare (Institute of Literature, Folklore and Art, University of Latvia)

Eco-narratives in the Performing Arts in Latvia: Collaborative Imagination of Changing Environment

Break 14:40–14:50

14:50–15:10. David Hopkin (University of Oxford)

The Passion of the Flax, Continued

15:10–15:30. Marjeta Pisk (ZRC SAZU - Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts)

Weather Proverbs in a Changing Climate

15:30–15:50. Michele Tita (University of Tartu)

Disappearance of Folk Narratives in a Time of Environmental Changes: Two Examples about Humanlike Figures and Wilderness



Session VII * Committee Sessions II: FNLM

June 18 / 13:40–15:50 / Room: 334

Chair: Elizabeth Howard


13:40–14:00. Hadar Berelowitz Levin (The Hebrew University of Jerusalem) "Shaatnez": Creating Jewish Fantasy Literature

14:00–14:20. Malay Bera (Ashoka University)

The Wife Mother in Rupkotha: Exploring the Nexus of Nationalism, Gender and Religion in Bengali Fairy Tales

14:20–14:40. Kanika Chauhan (Indian Institute Of Technology, Mandi)

Display of Desire and Intimacy through Women’s Folklore of Uttar Pradesh

14:40–14:50. Break

14:50–15:10. Rósa Thorsteinsdóttir (Árni Magnússon Institute for Icelandic Studies)

Am I Allowed to Kiss Her? Is #MeToo Changing Fairy Tales?

15:10–15:30. Elizabeth Howard (Independent scholar)

Queering Gender through the Motif of the Magical Skin in Peau d’Homme

15:30–15:50. Abigail Fine (Queen Mary University of London)

Transgendered Fairies, Transgendered Princesses: The Role of Fashion Design(ers) on Gender in Fairy Tale Film, Graphic Novels, and Red Carpets



Session VIII * Committee Sessions: BNN

June 18 / 13:40–15:50 / Room: 217

Chair: Ülo Valk


13:40–14:00. Kristel Kivari (University of Tartu)

Alienation of the Landscape: The Presence of Soviet Military Power in Stories of the Supernatural

14:00–14:20. Mirjam Mencej (University of Ljubljana)

Narratives on the Dead Causing Traffic Accidents in Central Bosnia

14:20–14:40. William Westerman (New Jersey City University)

Libellous Accusations as Folklore: The Use of False Narratives and Propaganda in the 2020 U.S. Presidential Coup Attempt

14:40–14:50. Break

14:50–15:10. Abhirup Sarkar (North-Eastern Hill University)

Horror Narratives and the Indian Digital Media

15:10–15:30. Maja Pasarić (Institute of Ethnology and Folklore Research, Zagreb)

"The Weasel Is Lucky, but if You Touch Her, Believe Me, She Will Take Revenge"

15:30–15:50. Nemanja Radulović (University of Belgrade)

NDE Narratives in Serbian Folklore



Coffee break

June 18 / 15:50–16:20 / Room: 107 (Sinistrum)


Evening sessions


Session IX * Subtopic I: Theoretical Paradigms

June 18 / 16:20–18:30 / Room: 108 (Dextrum I)

Chair: Ave Goršič


16:20–16:40. Valdis Muktupāvels (University of Latvia)

Latvian Versions of the ‘Singing Bone’ Motif (ATU 780) and the ‘Magic Technology’ of the Baltic Psaltery: A Proposal for Extended Interpretation

16:40–17:00. Eija Stark (Finnish Literature Society)

Defining the Agenda: ISFNR 1974 and the Concept of Narrative and Paradigm Shift in Progress

17:00–17:20. Giedrė Buivytė (Institute of Lithuanian Literature and Folklore)

Landscape of Emotions in Folk Love Songs and Singers’ Life Narratives

17:20–17:30. Break

17:30–17:50. Marina Mladenović Mitrović (Institute for Literature and Arts, Belgrade)

Serbian Folk Narratives and Practices Commonly Referred to as Plagiarism

17:50–18:10. Alf Arvidsson (Umeå University)

Revival of the Fittest: The Genre Dynamics of Folk Narrative in Sweden

18:10–18:30. Åsa Margareta Ljungström (Uppsala University)

Narratives Triggered by Artefacts on Human Needs for Values of Life: Intangible Cultural Heritage of Narrativity Framed by Materiality



Session X * Subtopic V: Changing Environment

June 18 / 16:20–18:30 / Room: 109 (Dextrum II)

Chair: Kitija Balcare


16:20–16:40. Evangelos Valasiadis (University of the Aegean)

Digital Medusa in the Age of #MeToo

16:40–17:00. Jelena Marković (Institute of Ethnology and Folklore Research, Zagreb)

Red Flag! Diagnostification of Romantic Partners and Relationships in Everyday Communication and Digital Environments

17:00–17:20. Xie Yawen (Ocean University of China)

Emerging Female Storytellers: A Review of Folktale Study in China

17:20–17:30. Break

17:30–17:50. Karuna Kanta Kakati (Anundoram Borooah Institute of Language, Art and Culture)

Beliefs and Superstition Associated with the Preservation of the Environment in the Changing World with Special Reference to Assam

17:50–18:10. Guo Qianqian (Ocean University of China)

Differential Narratives in Tales of “Animals Reward the Kindness” in China



Session XI * Committee Sessions II: FNLM

June 18 / 16:20–18:30 / Room: 334

Chair: Andrew Teverson


16:20–16:40. Jūratė Šlekonytė (Institute of Lithuanian Literature and Folklore)

The Transformation of the Lithuanian Magic Tale “The Queen of Serpents” (ATU 425M) in Vytautas V. Landsbergis' Novel “Žalčių karalienė

16:40–17:00. Aimee Baruah (Gauhati University)

Adapting Folk Narratives in Cinema – A Study of Dr. Bhupen Hazarika's "Shakuntala"

17:00–17:20. Nidhi Mathur (Kurukshetra University)

Changing Narrative Trends in Indian Films

17:20–17:30. Break

17:30–17:50. Melissa King (Mullins) (Berry College)

'Matching but not Identical': Natalie Frank’s Rhapsodic Treatment of the Tales of Madame d’Aulnoy

17:50–18:10. Mayako Murai (Kanagawa University)

Imagining a Multispecies Society through Picturebook Adaptations of Formula Tales

18:10–18:30. Abhirup Sarkar (North-Eastern Hill University)

Paranormal Legends and Digital Games



Session XII * Committee Sessions: ChChCh + Film Screening

June 18 / 16:20–18:30 / Room: 217


Committee on Charms, Charmers and Charming presentation

“What Has the Charms Committee Been Up To?”


Jonathan Roper (University of Tartu) The Charms Committee, 2007 – the Present

Mare Kõiva (Estonian Literary Museum) Incantatio, an Online Journal of Charms, Charmers and Charming

Aigars Lielbārdis (Archives of Latvian Folklore, Institute of Literature, Folklore and Art, University of Latvia) Digital Catalogues and Databases of Charms


17:20–17:30. Break

17:30-18:30. K V Cybil (Department of Humanistic Studies, Indian Institute of Technology BHU)

Ethnographic film screening “Story of the Anklet” (more information here)



Midsummer celebration event "Jāņa sēta"*

June 18 / 17:00–20:00

*Midsummer celebration event "Jāņa sēta" is organized by the Riga City Council to introduce the residents and guests of Riga to traditional Midsummer songs, dances, games, wreath making, and other traditions. The evening session of the congress ends at 18:30, so it is still possible to attend the final part of this event. The venue, Uzvaras Parks, is approximately a 15-minute walk from the House of Nature.




June 19, 2024


Morning sessions


Keynote lecture III

June 19 / 8:30–9:30 / Room: 106 (Magnum)

Chair: Terry Gunnell


Anne Kustritz (Utrecht University)

Digital Orality and Folk Orality: The Queer Affordances of Remediation in the Podfic Community



Coffee break

June 19 / 9:30–10:00 / Room: 107 (Sinistrum)


Session XIII * ISFNR Executive Committee Meeting

June 19 / 10:00–11:30 / Room: 108 (Dextrum I)


Meeting for ISFNR Executive Committee members only



Session XIV * Subtopic II: Digital Approaches

June 19 / 10:00–11:50 / Room: 109 (Dextrum II)

Chair: Ginta Pērle-Sīle


10:00–10:20. Olha Petrovych (Estonian Literary Museum), Alla Vinnichuk (Vinnytsia Mykhailo Kotsiubynskyi State Pedagogical University)

Colors of Tradition: A Computational Exploration of Ukrainian Folk Dumas

10:20–10:40. Nataliia Yesypenko (University of Alberta)

Living in the Canadian Prairies Before WWII: Collection and Digital Preservation of Multicultural Oral Accounts

10:40–11:00. Tiber Falzett (University College, Dublin)

‘Làn Mo Dhà Chluaise’: Two Earfuls of Oral Formulae and Their Function in Framing Scottish Gaelic Narrative Structure and Typologies

11:00–11:10. Break

11:10–11:30. Inna Lisniak (Estonian Literary Museum & M. Rylsky Institute of Art Studies, Folkloristics and Ethnology) & Liudmyla Yefremova (M. Rylsky Institute of Art Studies, Folkloristics and Ethnology)

Genre Varieties Determination of the Winter Cycle in Ukrainian Calendar and Ritual Folk Songs of the Podillia Region: Computational Methods

11:30–11:50. Kati Kallio (Finnish Literature Society & University of Helsinki), Mari Sarv (Estonian Literary Museum), Maciej Janicki (University of Helsinki) & Eetu Mäkelä (University of Helsinki)

Regional Cultures of Narrative Songs in Computational Comparison



Session XV * Subtopic IV: Narratives of Crisis

June 19 / 10:00–11:30 / Room: 334

Chair: Louise S. Milne


10:00–10:20. Manolis Varvounis (Democritus University of Thace) & Nadia Macha-Bizoumi (Democritus University of Thace)

Uses of the Past in Pandemic Narratives in Greece

10:20–10:40. Anna E. Griķe (Latvian Language Institute, University of Latvia)

Narrative and Imagery of Evil during Covid-19 Pandemics in Latvia

10:40–11:00. Andrus Tins (Estonian Literary Museum)

Artificial Intelligence (AI) in the Human World: The Folklore of AI as a Resource for Exploring the Relationship between People and Technology

11:00–11:10. Break

11:10–11:30. Asta Skujytė-Razmienė (Institute of Lithuanian Literature and Folklore)

" 'tis Not the Spirit That Ails You": Narratives on Diseases in the Lithuanian Interwar Press



Session XVI * Subtopic III: Oral vs Online

June 19 / 10:00–11:30 / Room: 217

Chair: Síle de Cléir


10:00–10:20. Sonja Stojanović (University of Belgrade) & Jovana Savić (Modern Talking Language School)

The Role of Social Media in Preserving Cultural Heritage

10:20–10:40. Anastasiya Fiadotava (Estonian Literary Museum), Guillem Castañar (University of Tartu) & Liisi Laineste (Estonian Literary Museum)

"Laughter and sex prolong life": Current Trends in the Humour Practices of Russian-Speakers in Estonia

10:40–11:00. Georgios Kouzas (National and Kapodistrian University of Athens)

The Circulation of Gossip from Social Life to Digital Life: A Comparative Ethnographic Research in a Greek Community

11:00–11:10. Break

11:10–11:30. Katerina Schoina (National and Kapodistrian University of Athens)

Unveiling Divergences: A Comparative Analysis of Oral and Online Narratives due to Natural Disasters in Greece



Lunch

June 19 / 12:40–13:40 / Room: 107 (Sinistrum)


Afternoon / Evening


Excursion to Gauja National Park (Sigulda, Turaida)

June 19 / 13:20~21:00




June 20, 2024


Morning sessions


Keynote lecture IV

June 20 / 9:00–10:00 / Room: 106 (Magnum)

Chair: Sanita Reinsone


Sándor Darányi (Swedish School of Library and Information Science, University of Borås)

Narratives in the Crosshairs: Morphometry of the Fairy Tale



Coffee break

June 20 / 10:00–10:30 / Room: 107 (Sinistrum)


Session XVII * Workshop (Part I)

June 20 / 10:30–12:30 / Room: 108 (Dextrum I)


Joshua Hagedorn (Independent scholar)

Opening the Trilogy: Folklore Taxonomies & Annotated Texts for Reproducible Research



Session XVIII * Subtopic IV: Narratives of Crisis

June 20 / 10:30–12:40 / Room: 109 (Dextrum II)

Chair: Anastasiya Astapova


10:30–10:50. Louise S. Milne (Edinburgh Napier University & University of Edinburgh)

The Industrialisation of the Nightmare in Modernity

10:50–11:10. Suzana Marjanić (Institute of Ethnology and Folklore Research, Zagreb),

Myth/s about the End of the World (by 2040) in/on Internet Rumors

11:10–11:30. Tatjana Menise (University of Tartu & Riga Technical University) & Mari-Liis Madisson (University of Tartu)

Building Plots: The Transmedia Conspiracy Narratives of “1984” in Latvia and Estonia

11:30–11:40. Break

11:40–12:00. Ian Brodie (Cape Breton University)

The Dialectics of Legend and Politics

12:00–12:20. Robin Gwyndaf (St Fagans National Museum of History, Cardiff)

Sky and Scam and a Year of Fear: An Ethnologist 2023 ‘Purely Personal’ Narrative



Session XIX * Committee Sessions II: FNLM

June 20 / 10:30–12:40 / Room: 334

Chair: Anne E. Duggan


10:30–10:50. Charlotte Trinquet du Lys (University of Central Florida)

Fairy Tales, Food, and Colonization: Societal Changes Reflected in Madame D’Aulnoy’s Narratives

10:50–11:10. Allison Stedman (University of North Carolina – Charlotte)

Fairy Tales in the Age of Reason: Marie-Madeleine de Lubert’s Resistance to Change

11:10–11:30. Nola Dolan (New York University – Gallatin School of Individualized Study)

Reading Rumpelstiltskin: A Critical Social Analysis of Power Relations and Othering in Rumpelstiltskin

11:30–11:40. Break

11:40–12:00. Andrew Teverson (University of the Arts London)

Industrial Revolution and Social Change in William Henderson's Notes on the Folklore of the Northern Counties of England and the Borders

12:00–12:20. Anne E. Duggan (Wayne State University)

Gwen, or the Book of Sand: Consumerism, Storytelling, and bricolage in a Post-Apocalyptic Tale

12:20–12:40. Kristiana Willsey (University of Southern California)

Stone Soup: Fairy Tale Studies and Controversies Over Authenticity



Session XX * Committee Sessions: BNN

June 20 / 10:30–12:40 / Room: 217

Chair: Lina Būgienė


10:30–10:50. María Inés Palleiro (Buenos Aires University)

Little Red Riding Hood in Covid Times: Folktales, Belief Narratives and Embodied Performances

10:50–11:10. Dagrún Ósk Jónsdóttir (University of Iceland)

"Something Happened That Cannot Be Explained, That Feeling Stays with You": Teenage Encounters with the Supernatural through the Icelandic Ouija Board

11:10–11:30. Andrius Kaniava (Institute of Lithuanian Literature and Folklore)

Phenomenology, Story-Places and Belief Narratives: Theoretical Insights into the Study of Place-Lore, Illustrated through Lithuanian Sacred Sites

11:30–11:40. Break

11:40–12:00. Parismita Sarma (Baihata Chariali B.Ed College)

Belief and Its Changing Paradigm in the Assamese Folk Songs

12:00–12:20. Dilip Kumar Kalita (Anundoram Borooah Institute of Language, Art and Culture)

Hai-I-Alun: The Ballad that Brings Rain

12:20–12:40. Gaganjyoti Bora (Gauhati University)

Identity of the Rabhas and the Serpent Goddess



Lunch

June 20 / 12:40–13:40 / Room: 107 (Sinistrum)


Afternoon sessions


Session XXI * Workshop (Part II)

June 20 / 13:40–15:40 / Room: 108 (Dextrum I)


Joshua Hagedorn (Independent scholar)

Opening the Trilogy: Folklore Taxonomies & Annotated Texts for Reproducible Research



Session XXII * Subtopic IV: Narratives of Crisis

June 20 / 13:40–15:50 / Room: 109 (Dextrum II)

Chair: Asta Skujytė-Razmienė


13:40–14:00. Olesia Naumovska (Taras Shevchenko National University of Kyiv)

"Glory to Heroes!": Some Notes on the Image of the Ideal Hero in Ukrainian Fairy Tales and Contemporary War Narratives

14:00–14:20. David Rotman (The Hebrew University of Jerusalem) Soldiers, Rabbis, and One Matriarch: Politics and Folk Narratives in Rachel’s Tomb in the Last Three Decades

14:20–14:40. Michal Pavlásek (Institute of Ethnology of the Czech Academy of Sciences)

"We didn´t cross the borders, borders crossed us!" Narratives, Memories and Practices of the Border Crisis in the Czech-Slovak Borderland

14:40–14:50. Break

14:50–15:10. Dani Schrire (The Hebrew University of Jerusalem)

Jerusalem at War and the Weather is Fine: Postcarding during Cataclysmic Events

15:10–15:30. Bubulinë Syla (Institute of Albanology, Pristina)

Gjama: The Narrative of Men’s Grief and Glory

15:30–15:50. Alexandra Arkhipova (Laboratoire d'Anthropologie Sociale EHESS, Paris)

Legends as Languages for the Contemporary Threats: The Russian Case, 2020–2024



Session XXIII * Committee Sessions II: FNLM

June 20 / 13:40–15:10 / Room: 334

Chair: Jill Terry Rudy


13:40–14:00. Ruth B. Bottigheimer (Stony Brook University)

Re-Creating Hannā Diyāb’s Performance of “Ali Baba and the Forty Thieves” for Antoine Galland in Paris on Monday, 27 May 1709

14:00–14:20. Jacqueline Smith (University of Oxford) Dark Side of the Swan: Fairy-Tale Ballet and the Strange Stage Presence of Dr. Jekyll & Mr. Hyde

14:20–14:40. Elene Gogiashvili (Ivane Javakhishvili Tbilisi State University)

Fairy Tales in Georgian Theatres for Young Audiences

14:40–14:50. Break

14:50–15:10. Jill Terry Rudy (Brigham Young University) Fairy-Tale Injustice and Aggressive Superiority in Rodgers and Hammerstein's Cinderella



Session XXIV * Narratives of Crisis

June 20 / 13:40–15:50 / Room: 217

Chair: Renata Jambrešić Kirin


13:40–14:00. Anna Zalewska (Nicolaus Copernicus University in Toruń)

Is Immortality a Blessing or a Curse? Crisis in the Natural Cycle of Birth and Death in Polish and the East Slavic Magic Folktale

14:00–14:20. Oksana Mykytenko (Rylsky Institute of Art Studies, Folklore and Ethnology)

Conceptualizing ‘Unforgiveness’ (the Narrative Plot “Grass Snake in The Hut”): Mythology, Intertextuality, Contextualization

14:20–14:40. Sarah Jessica Darley (University of East Anglia)

"Wrap Yourself in This Skin, Leave the Palace, and Walk So Long as You Can Find Ground to Carry You": Twin Dialogues of Decolonizing the Fairy Tale in Contemporary Literature

14:40–14:50. Break

14:50–15:10. Uģis Nastevičs (University of Latvia)

Narratives’ Impact on the Religious Persecution and Discrimination of Dievturi in Latvia

15:10–15:30. Ave Goršič (Estonian Literary Museum)

Narratives In- and Outside of Crisis

15:30–15:50. Smiljana Đorđević Belić (Institute for Literature and Arts)

Dreams, Visions, and Obtaining Secret Knowledge: Folklore Religion and (Post) New Age



Coffee break

June 20 / 15:50–16:20 / Room: 107 (Sinistrum)


Evening


ISFNR General assembly

June 20 / 16:20–18:20 / Room: 106 (Magnum)




June 21, 2024


Morning sessions


Keynote lecture V

June 21 / 9:00–10:00 / Room: 106 (Magnum)

Chair: Toms Ķencis


Sadhana Naithani (Jawaharlal Nehru University)

The Narrative Grip: Folk Narrative and Ecology


Coffee break

June 21 / 10:00–10:30 / Room: 107 (Sinistrum)



Session XXV * Subtopic I: Theoretical Paradigms

June 21 / 10:30–12:40 / Room: 108 (Dextrum I)

Chair: Eija Stark


10:30–10:50. Diarmuid Ó Giolláin (University of Notre Dame)

Colonial Legacies in European Folkloristics

10:50–11:10. Jonathan Roper (University of Tartu) List vs. Narrative (On the Basis of Micro-Genres)

11:10–11:30. Haseena Naji (Vellore Institute of Technology)

Unveiling Cultural Nuances: Integrating Ochs and Capps' Linearity with Propp's Framework in the Analysis of Kurichyan Folk Songs of Wayanad, Kerala, India

11:30–11:40. Break

11:40–12:00. Biplab Chakraborty (University of Burdwan)

Indian Folk Narrative as the Style of ‘Lokaabharan’ in the Context of Whataboutism

12:00–12:20. Galit Hasan-Rokem (The Hebrew University of Jerusalem)

Other People's Myths: Translating the Kalevala and Folklore Scholarship

12:20–12:40. Kishore Bhattacharjee (Gauhati University)

An Intertextual Study of Four Folklore Texts



Session XXVI * Subtopic III: Oral vs Online

June 21 / 10:30–12:20 / Room: 109 (Dextrum II)

Chair: Eda Kalmre


10:30–10:50. Eda Kalmre (Estonian Literary Museum)

From a Children's Horror Story to a Crime Legend of the Adult World

10:50–11:10

Kikee Doma Bhutia (University of Tartu), Nimeshika Venkatesan (Sri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering)

Intersectional Subalternity and the Case of Cinematic Storytelling in Regional South Asian Films

11:10–11:30

Meghna Choudhury (Gauhati University)

Transition from Oral to Over-The-Top (OTT) Platforms: Folk Narratives in Indian Cinema with Special Reference to the Ramayana

Break 11:30–11:40

11:40–12:00

Parasmoni Dutta (Tezpur University)

Narrativizing the 1990s: Some Reflections on the "90s Kids" Memes on Indian Social Media

12:00–12:20

Santhwana Santhosh (University of Hyderabad)

In Situ-Ex Situ in/of Totam: Oral Narratives in the Changing Contexts



Session XXVII * Subtopic IV: Narratives of Crisis

June 21 / 10:30–12:40 / Room: 334

Chair: Robin Gwyndaf


10:30–10:50. Ieva Zepa (University of Latvia)

Narratives of Miraculous Salvation in Crises

10:50–11:10. Marja-Leena Jalava (Finnish Literature Society)

Narrating Hitchhiking: Transitions in Place, Time and Positions

11:10–11:30. Danijela Popović Nikolić (University of Niš)

Belief Narratives Heroes and Their Affective Responses to Crises

11:30–11:40. Break

11:40–12:00. Mary Beth Stein (George Washington University)

Are the Anti-fascists of Yesterday the Fascists of Today? What Remains of East German Anti-fascism in United Germany

12:00–12:20. Ágota Lídia Ispán (HUN-REN RCH, Hungarian Research Network, Research Centre for the Humanities, Institute of Ethnology)

Complaint, Denunciation, Slander: Changes in Letter Writing in the Second Half of the 20th Century

12:20–12:40. Ardhendu Sarkar (University of Burdwan)

Vrata Katha as Indian Folk Narrative of Social Crisis and Change: A Study on Folk Beliefs and Devotion



Session XXVIII * Committee Sessions: BNN

June 21 / 10:30–12:40 / Room: 217

Chair: María Inés Palleiro


10:30–10:50. Tiina Sepp (University of Tartu)

Legends and Inspiration: Exploring the Mystery of Glastonbury Abbey and the Ever-evolving Influence of the Company of Avalon

10:50–11:10. Piotr Grochowski (Nicolaus Copernicus University in Toruń)

Turning Narrative Research into Storytelling. How Polish Pagans Retell Slavic Myths

11:10–11:30. Kirsten Marie Raahauge (The Royal Danish Academy)

But It Happened! The Unpleasantness of Maybe

11:30–11:40. Break

11:40–12:00. Mare Kõiva (Estonian Literary Museum)

Do Old Belief Narratives Lose Relevance? Variation and Search for Truth on the Example of Noah’s Ark

12:00–12:20. Vita Džekčioriūtė (Institute of Lithuanian Literature and Folklore)

Belief Narratives in Lithuanian Mushroom Picking Practices

12:20–12:40. Nataša Polgar (Institute of Ethnology and Folklore Research, Zagreb)

Disenchanted World and Pathologization of Vernacular Culture: The Function of Belief Legends Outside Traditional Context



Lunch

June 21 / 12:40–13:40 / Room: 107 (Sinistrum)


Evening


Congress closing dinner

June 21 / 16:00–18:00

Folkklubs Ala Pagrabs // Peldu iela 19, Riga



Ethno Disco Night "Solstice"*

June 21 / 20:00–01:00 / Mazās Jaunielas skvērs, Riga (Riga Old Town)


*Event organized by Riga City Council. A possibility to explore Latvian urban Midsummer celebration traditions.


Last time modified: 20.06.2024 14:58:54